Next Item Previous Item

Lisainfo:

Looduskeskus on külastatav suvale, muul ajal ainult ettetellimisel.
www.sibulatee.ee/liikmed/alatskivi-looduskeskus

Alatskivi mõisa ait-kuivati

Aidad olid talude ja mõisate kõrvalhooned toiduainete, riiete, tööriistade, vilja jm tagavarade hoidmiseks. Algselt olid aidad väikesed üheruumilised palkhooned, mis ehitati elumajast eraldi ja kus hoiti enamasti toiduaineid. 19. sajandil hakati ehitama aitasid, kus ühe katuse all oli mitu ruumi eraldi vilja, toiduainete ja riiete jaoks. Vastavalt piirkonnale võisid eraldi olla ka aidad liha, kala, piima, mee või puuvilja jaoks, rannaaladel ka võrguaidad. Aitade arv ja suurus olenes pere jõukusest, seetõttu on ka mõisaaidad suured ja uhked.

 

Alatskivi mõisa suur historistlik ait-kuivati laseb heita pilgu sajanditetagusele mõisamajandamisele. Piirkonna suurimasse mõisaansamblisse kuuluv ehitis esindab 19. sajandi teise poole iseloomulikke ehitustraditsioone. See on täiskeldriga hoone, kus põhikorrusel asusid ligi 3 m kõrgused salved. Aidaga on kokku ehitatud ilmatu suure kuivatusrestiga kuivati, mida köeti puudega korrus altpoolt. Tänapäeval võib restiruumi seintel näha ülevaadet kuivati tööpõhimõtetest ja rikkalikust aida- ja rehepapilugude pärandist.

 

Aidas on aastaid tegutsenud Alatskivi Looduskeskus, mis on loodud Alatskivi ümbruse eritüübiliste maastike ja elurikkuse tutvustamiseks. 2018. aasta suvel avati 2-korruselise kuivati teisel korrusel püsiekspositsioon mõisa majandamisest ja kuivati tööpõhimõtetest.