Next Item Previous Item

Oluline info:

Peipsimaa Külastuskeskuse koduleht: www.peipsimaa.ee

Peipsimaa Külastuskeskus ja sigurimuuseum

Peipsimaa Külastuskeskus asub Peipsimaa südames, põlises vene vanausuliste ridakülas Kolkjas Tartumaal 19. sajandi lõpus ehitatud endises vanausuliste elumajas.

 

Peipsimaa Külastuskeskuse rajas 2009. aastal MTÜ Piiri Peal, et tegeleda vanausuliste käsitöö uurimise ja arendmise ning pärimuskultuuri alaste ürituse korraldamisega.

 

Külalisel on võimalik käsitööpoest osta kohalike elanike valmistatud käsitööd või osaleda ise õpitubades, kus saab näiteks tikkida, kullata, sepistada või kangaid trükkida ja värvida.

 

Peipsimaa Külastuskeskuses on taaselustatud arhailine kangatrükitehnika – reservtrükk (millega Eestis tegeleti veel 20. sajandi alguses) ja vasktihvtidega puulõikeliste trükipakkude valmistamise oskus. Kolkja külas tegeles kangatrükkimisega 19. sajandi keskpaigas perekond Prostatov, kelle trükipakkude koopiaid ka keskuses kasutatakse.

 

Põnevust lisab maja allkorrusel asuv sigurimuuseum, mille südameks on 1893. aastal ehitatud sigurikuivatusahi. Sigurit kasvatati kohvitööstuse tarbeks ja see oli Peipsimaal üsna tulus äri kuni 1930. aastateni.

Külastuskeskuses saab:

  • Osaleda käsitööõpitubades (kangatrükk, köiekeerutus, metallornamentika, fileepits, kalligraafia, talismannukud, jne) ja sepikojas.
  • Osta tunnustatud Eesti Käsitöö Märgi tähisega Peipsimaa käsitööd ja meeneid Peipsimaa käsitöö poes.
  • Külastada Peipsimaa kunstigalerii näitusi ja sigurimuuseumi.
  • Maitsta näiteks sibulapirukaid, sigurisuppi ja samovariteed keedusuhkruga tädi Šura kohvikus
  • Rentida jalgrattaid, tõukerattaid ja tõukekelkusid.
  • Lastele on mängimiseks mängumaja ja liivakast.