Next Item Previous Item

Foto: Irje Karus

Oluline info

Veetka talu

Veetka talu on raske leida – ta asub Võrumaa laiade laante ja kopsakate kuplite vahel peidus. Lähimate naabriteni on 2 kilomeetrit. Kuid see, kes siia tuleb, leiab ennast justkui teisest maailmast – siin on vabalt hingamise ja eneseotsimise maailm. Ümbritsev looduskeskkond lummab oma ilu ja uhkusega ning pakub hingekosutavat vaatepilti. Siin kohtub muinasjutt tegelikkusega, legend tänapäevaga.

 

Veetka vana talukoha saatus ja ajalugu on olnud kirev nagu sügisene metsapilt. 1867. aastal Karula mõisast müüdud talul on olnud peremehi, rentnikke ja lihtsalt elanikke, on tegeletud loomade, teravilja, metsa ja niisama jõude seismisega. Praegused omanikud hakkasid siin toimetama alates 1990. aastast.

 

Veetka talu on Metsamoori kodu. Metsamoori nimi pärineb ajast, kui Irje Karjus koos oma mehe Andy Karjuse ja selleks ajaks sündinud lastega end Veetka talukohas sisse oli seadnud. Pere leidis, et kõike seda ilu, mida Võrumaa loodus pakub, on patt ainult enesele hoida. Nad lõid kodu lähedale jõuluraja mitmete metsateede ja sihtpunktidega ning ühe lõkkeplatsiga, kus siis Irje Karjus, taimelehtedest parukas peas, istus ning jõuluraja läbi tallanud lapsi kuuma teega ootas. See oli ajal, mil Eestis jõulumaid veel eriti ei olnud. Veetka võis olla üks päris esimesi. Nüüd ongi Veetka tuntud kui Metsamoori kodu.

 

Veetkal korraldatakse nii elamusretki kui ka tervist ja elujõudu toetavaid teemalaagreid (näiteks „Suur taimetarkuse laager“) ning loodusgurmee piknikke. Lastel on võimalus avastada Metsamoori Pisipõnnirada.

 

Metsamoor on tuntud taimetark, kelle sulest on ilmunud mitu ravimtaimede teemalisi raamatuid. Ta iseloomustab igat aastaaega läbi taime.

  • Suvi on RAUDROHI – tugev põhjamaine taim, kes annab elujõudu ja vastupanuvõimet, mida suvel talveajaks koguda tuleb. Raudrohu kui sõbraga suheldes õpib inimene olema tugev ja jagu saama väsimusest.
  • Sügis on KIKKAPUTK – peaingli saadetud Angelica archangelica, kelle iga sentimeeter kulda väärt. Sügis on aeg tema seemnete ja juurte kogumiseks. Inglijuur hoiab soolestiku korras, annab vastupidavust, soodustab rakkude taastumist ja on ka afrodisiaakum.
  • Talv on ANGERVAKS – keha ja hinge soojendava ning palavikku alandava toimega looduslik antibiootikum. See vägev taim on hea neile, kellel pidevalt kiire, ent just talvel peaksime toimetama rahulikus rütmis.
  • Kevad on NURMENUKK – armastusejumalanna külvatud taim. Ta sobib neile, kes tunnevad, et peavad üksi kõigega hakkama saama ning kel on armastuse puudusega seotud probleemid.

 

Metsamoori lihtne positiivse mõtlemise nipp:

Tuled hommikul üles ja ütled endale: nii ilus kohv, nii ilus saabas, mulle meeldib see hall tinakarva taevas, selle bussi peal on nii ilus puhas triip, mitte et see buss on nii porine. Kasutad lauseid “See on ilus …” ja “Mulle meeldib see …” – igas asjas on ju alati võimalik leida midagi positiivset.